Integrovaný management

Integrovaný management = Kvalita x Produktivita x Logistika

Hlavní cíl firmy

Doufám, že se mnou budete souhlasit, když tvrdím, že hlavním smyslem Vaší firmy je vydělávat peníze!

Většina firem nebyla založena proto, aby se starala o zaměstnance. Většina firem byla založena proto, aby vydělávala majiteli peníze! Může se vám to nelíbit, ale je to jedno ze základních pravidel kapitalismu.

Co udělá majitel, když mu firma přestane vydělávat peníze? Zruší ji, prodá ji. Co se stane, jestliže majitel zjistí, že se jinde dá vydělat více peněz? Přesune firmu tam, kde může vydělat více!

O peníze jde až na prvním místě!

Spokojenost zákazníků

Jestliže chcete vydělat peníze (a nekradete) → potřebujete zákazníky! Ale ne ledajaké → potřebujete spokojené zákazníky! Proč?

Jakého zboží je dnes nedostatek? Odpověď je velice jednoduchá – žádného! Dokonce, všeho je nadbytek! Firmy vyhnaly svoji produkci na takovou úroveň, že to množství, které dříve dodávalo pět firem, teď vyrobí jedna. Je obrovský nadbytek všeho. Dnes je větší problém prodat než vyrobit!

Nespokojený zákazník má spoustu příležitostí koupit jinde!

Požadavky zákazníků

Prodáváme–li šrouby. Co požaduje zákazník, aby byl spokojen? Šrouby musí být:

  • kvalitní !
  • levné !
  • včas !

To poslední je trochu složitější. Zákazníci chtějí čím dál tím kratší dodací lhůty, čím dál tím menší dávky a čím dál tím širší sortiment!

Který obor studuje kvalitu výrobku – to jsem já: Kvalita.

Který obor studuje náklady? Možná, že Vás napadnou ekonomové, ale já bych sem přiřadil produktivitu! Produktivita je obecně definována jako podíl = výkon / náklady. Chci „co nejvíc muziky, za co nejmíň peněz!“ Zatímco ekonomové ty peníze počítají, vydávají a modelují, produktivisti (průmysloví inženýři) mají za úkol aktivně snižovat náklady a zvyšovat výkonnost firmy. Jestliže se Vám podaří snížit náklady, můžete se stejnou marží prodávat levnější výrobky!

Který obor studuje dodací podmínky? Logistika. Když to řeknu zjednodušeně, tak logistika je nauka o pohybu materiálu – veškerého materiálu, který vstupuje do firmy, pohybuje se po firmě a odchází jako hotové výrobky k zákazníkům. Hlavním problémem logistiky je, aby zákazník nečekal dlouho na výrobky, o které má zájem. Velikost a struktura zásob určuje dodací lhůty. Zjednodušeně řečeno logistik se stará o to, aby bylo co prodávat a aby bylo z čeho dělat! Stejně významným úkolem je, aby zásob nebylo zbytečně moc!

  • Kvalita
  • Produktivita
  • Logistika

Mezi těmito třemi obory je rozpor! Vzájemně si odporují! Jestliže se budete starat pouze o jeden, tak si pokazíte druhé!
Ten rozpor je tak velký, že jej nemůže vyřešit jeden člověk. Tady je nutná (bez jakýchkoliv frází) týmová práce, vzájemný respekt a spolupráce.
A oni lidé místo toho, aby spolupracovali, tak spolu bojují a nenávidí se. Typická je nevraživost vůči kontrole. My nejsme šťastní, že objevili vadné kusy. Že zabránili průniku vaných k zákazníkovi, že nám zachránili naše živobytí. My je nesnášíme, protože nám to zdražili a zdrželi. Kdyby tam nebyli, tak by to bylo levnější a rychlejší!

Integrovaný management

Management je vedení, integrovaný znamená, že tady spojuji více témat v jeden problém:

  • Máte kvalitáře? Mají čas na kvalitu výrobku?
  • Máte profesionály, kteří se na plný úvazek starají o produktivitu?
  • Máte logistiky? Koho je víc? Kvalitářů nebo logistiků? Já jsem kvalitář a tvrdím, že má být více logistiků.

Často klíčové požadavky našich zákazníků řešíme se zastaralými organizačními strukturami a se zastaralými náplněmi práce

Podle mého toto všechno jsou témata, která se musí probírat na poradách vedení. Kvůli všem těmto tématům může firma zkrachovat. Všechna tato témata musíme pečlivě měřit, vyhodnocovat, analyzovat a to pokud možno nejen u nás, ale i u konkurence. Všechna tato témata musíme plánovat!

Kvalita není ani jediný, ani největší problém, který máte Vy a Vaše firma! Každá firma má mnohem více problémů.

Kvalita je jeden z největších problémů, které máte! Všechno co vyrábíme, musí být i kvalitní!